Ciekawe miejsca w Polsce – Tatry Wysokie

image


Wypoczynek w Tatrach to największa przyjemność jaka może spotkać turystów. Nic więc dziwnego, że do krainy przybywa co roku ponad milion podróżników z całego świata. Miejscem najczęściej wybieranym do odwiedzin są Tatry Wysokie, w których dominują urwiste ściany skalne, grań tatrzańska , żelby oraz stożki piargowe.

Mimo znacznej wysokości , w Tatrach nie ma lodowców . W małych szczelinach skalnych w wysokich partiach gór może zalegać śnieg, który utrzymuje się nawet przez cały rok. Charakterystyczną cechą tego miejsca jest wiatr halny, który wieje z prędkością nawet do 30 m/s i może utrzymywać się przez okres 3 dni.

Jak zdobyć Rysy ?

Pierwszego wejścia na Rysy dokonano w roku 1840. Droga na najwyższą górę w Polsce nie jest najłatwiejsza a niektóre odcinki pokonuje się za pomocą specjalnych łańcuchów i zacisków. W pierwszej kolejności należy dostać się do Morskiego Oka natomiast później za schroniskiem odszukać szlak turystyczny. Aby znaleźć się na upragnionym szczycie trzeba pokonać aż 4 godziny marszu i aż 1100 m wysokości. Krajobraz widziany z lotu ptaka należy do najpiękniejszych zjawisk Tatr. Przy dobrej widoczności bez mgły można ujrzeć 12 jezior i setki szczytów.

Wodospad SIKLAWA

Tatrzańskie wodospady powstają w wyniku załamywania się górskich potoków na progach skalnych. Wodospad SIKLAWA jest największym z nich, którego wody spadają 70-metrową Kaskadą z Doliny Pięciu Stawów do Doliny Roztoki. Widoki są w tym wypadku niezapomnianym przeżyciem.

Czego nie można przeoczyć?

Tatry Wysokie są okolicą w której nie brakuje miejsc do zwiedzania. Szykując się w podróż należy zapoznać się szczegółowo z przewodnikiem, który zdecydowanie ułatwi plan wycieczki. Pierwszym miejscem które koniecznie trzeba zobaczyć jest Kościelec. To góra, która piętrzy się jak piramida w Egipcie, odsłaniając swoje cudowne oblicze, przecinając Dolinę Gąsiennicową. Kolejnym obszarem jest rejon Doliny Pięciu Stawów. Dotrzeć można tam po ponad 5 godzinnej tułaczce, jednak całe zmęczenie rekompensują niezapomniane widoki. Po drodze nie można oczywiście przeoczyć Morskiego Oka, gdzie nieopodal rozciąga się malowniczy wodospad oraz 2 największe w Polsce tatrzańskie stawy.