Co zabrać w góry latem?

image


Co ciekawe, wygląda na to, że coraz więcej ludzi nudzi się bezczynnymi wakacjami nad morzem. Okazuje się, że ciągłe leżenie na plaży zamieniają na aktywny wypoczynek w górach. Pojawia się jednak pytanie jak się spakować w góry, aby nie być na miejscu zaskoczonym brakiem jakiejś ważnej rzeczy? Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego co powinieneś zabrać ze sobą w góry latem. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków górskich. Trzeba przyznać, że jest to bardzo ważne, a dość często przeoczane, ponieważ jeśli na przykład skręcisz kostkę lub złamiesz nogę to jedynym zejściem z góry może być droga powietrzna, helikopterem Górskiego Pogotowia Ratunkowego. Natomiast jeśli nie masz ubezpieczenia wakacyjnego obejmującego tego typu sytuacje, musisz je wykupić osobno. Poza ubezpieczeniem niesamowicie istotne są także odpowiednie buty, gdyż w góry nie pójdziesz w tenisówkach ani w adidasach. Dlatego musisz więc zakupić buty odpowiednie w góry.

Gdy wyruszasz na wędrówki w góry nie możesz zapominać o ochronie przed deszczem. Dlatego nawet jeśli pogoda jest zazwyczaj słoneczna musisz wziąć ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy, ponieważ w górach pogoda jest bardzo zmienna, nigdy nie wiesz czego się spodziewać. W związku z tym, nawet jeśli wychodzisz rano i jest pięknie i bezchmurnie, to po południu mogą zebrać się chmury burzowe. Dużo osób zapomina i bagatelizuje także ochroną przed słońcem, a przecież ośrodki górskie są zawsze wyżej poziomu morza, a więc bliżej słońca, dlatego ochrona przed słońcem jest bardzo potrzebna. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby zabezpieczyć się w olejki przeciwsłoneczne oraz do opalania, nawet jeśli jest zima i śnieg. Musisz wiedzieć o tym, że słońce odbija się od białego śniegu i dwukrotnie bardziej działa na skórę.

Idąc w góry koniecznie powinieneś zabrać ze sobą odpowiednie ubrania, dlatego spakuj się tak, aby móc się ubierać na cebulkę, ponieważ w górach jest to idealny sposób na zabezpieczenie się na wypadek zimna, lub ciepła. Natomiast w wyższych partiach gór jest dużo chłodniej niż w dolinach. W związku z tym miej więc w plecaku cieplejszy sweter, płaszcz przeciwdeszczowy i czapkę, koniecznie pamiętaj także o dobrych butach.

Bardzo ważnym elementem Twojego wyposażenia jest także woda, dlatego zawsze miej przy sobie butelkę wody, aby uniknąć odwodnienia. Generalnie rzecz ujmując jest to niesamowicie często spotykana dolegliwość, która jest bardzo niebezpieczna. Dlatego zanim wybierzesz się w góry to przede wszystkim spakuj się odpowiednio, aby uniknąć niepotrzebnych, nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie wędrówki po górach.