Jaki plecak w góry?

image


Wybór plecaka do wspinaczki alpejskiej nie jest sprawą stosunkowo prostą. Aby podjęta decyzja była strzałem w dziesiątkę, należy skupić się na pewnych podstawowych aspektach. Zastanów się w jakim okresie jedziesz, do jakiego miejsca się udasz , jak długa ma być podróż po szlaku i jaką pojemność chcesz nosić. Dodatkowo musisz zwrócić szczególną uwagę na system zawieszenia, który odpowiednio dopasowany do Twojej sylwetki umożliwi ograniczenie ciężaru i odciąży ciało , zapewniając komfort noszenia.

Istnieją różne style , rozmiary i kształty plecaków. Jak więc dobrać ten, który będzie odpowiadał  Twoim wymaganiom ?

Rozmiar

Głównym czynnikiem jakim należy kierować się przy wyborze plecaka jest jego rozmiar. Wszystko zależy od tego, co będziesz nosił lub jak długa będzie podróż lub wycieczka. Pojemność każdego plecaka jest mierzona wraz z kieszeniami włącznie. Sprzedawca w sklepie na pewno pomoże Ci wybrać odpowiednią wielkość, która będzie odpowiadała Twojemu opisowi.

Komfort i odpowiednie dopasowanie

Kiedy wybierasz się na wielogodzinną lub kilkudniową tułaczkę musisz szczególnie zadbać o swój kręgosłup, dlatego w tym wypadku należy wybrać plecak dopasowany do Twojej sylwetki. Większość plecaków posiada wyprofilowane ramiączka z możliwością regulacji. System ten zapewni odpowiednie ułożenie torby oraz uczucie komfortu. Kiedy zauważysz, że plecak jest zbyt duży lub zbyt niski, to nie jest wybór dla Ciebie.

Inne cechy

  • Regulowany pas biodrowy to cecha plecaków średnich i dużych – ułożony wokół bioder zapewnia wsparcie i przenosi dodatkowe obciążenia.
  • Paski kompresyjne są bardzo dobrą sprawą, zwłaszcza gdy zabierasz zbyt dużo ekwipunku. Pomagają zmniejszać objętość opakowania, sprawiając że ruch elementów wewnątrz plecaka jest zabezpieczony.
  • Kieszenie i przegrody są szczególnie przydatne do organizacji miejsca i przedmiotów. Dzięki siatkowym kieszeniom można śmiało przechowywać napoje lub butelki z woda.

Kiedy wszelkie wątpliwości zostaną wyjaśnione i dokładnie sprecyzujesz swoje wymagania, trudność w zakupie idealnego plecaka będzie już tylko wspomnieniem.