Odpowiedni wybór obuwia trekkinowego – Poradnik

image


Istnieje kilka odmian butów trekkingowych. W zależności od tego w jakich celach będziemy je wykorzystywać uzależniony będzie nasz wybór. Fundamentalną zasadą jest dopasowanie odpowiedniego rodzaju obuwia, tak byśmy czuli się w nich bezpiecznie i wygodnie.

Jeśli skręcimy nogę w kostce poprzez źle dobrane obuwie, to fantastycznie zapowiadająca się wyprawa już na samym początku spali na panewce. Rodzaj all terrain idealnie sprawdza się w codziennym użytku spacerując po lesie czy wędrując po zakupy. Jest to niskie obuwie do kostki, wykonane z lekkich, sztucznych materiałów w otoczeniu skóry zamszowej. Takie buty zapewnią maksymalną wentylację stopy. Istnieją też modele, których powierzchnie zrobione są z cieniutkiej siateczki mesh. 

Idealnie sprawdzą się podczas upalnych dni. Biegaczom także polecamy ten rodzaj butów. Odmiana hiking zapewni komfort podczas wycieczek w tatry. Jej charakterystyczną cechą jest wysoka cholewka, zapewniająca lepszą stabilizację stopy. Są to buty lekkie, niezwykle wygodne uszyte z zamszu lub nubuku. Posiadają one wewnątrz wodoodporną membranę, która doskonale chroni stopę przed przemoczeniem. Nie należy zapominać o systematycznej konserwacji obuwia. Buty typu trekking fantastycznie sprawdzą się podczas wyprawy po beskidzie lub wyjeździe pod namiot w tatry. Posiadają bardzo twardą, wytrzymałą podeszwę.

Idealnie sprawdzi się ona na niepewnym podłożu skalnym. Wykonane są z grubszej skóry licowej z zastosowaniem szwów. Dookoła stosowany jest specjalny gumowy otok zapewniający butom większą wodoodporność. Są one cięższe, ale przez to o wiele bardziej wytrzymalsze podczas wędrówek po skalnych rumowiskach.  Do obuwia wysokogórskiego możemy śmiało podczepić automatyczne raki do wspinaczki zimowej. Są to specjalistyczne buty dla zawodowych alpinistów wytworzone z niewiarygodnie mocnych materiałów. Ich podeszwa jest zazwyczaj nie możliwa do zgniecenia. Ten model zawiera także dodatkową ocieplinę, która zwiększy komfort termiczny stopy.  Zatem to on nas zależy jaki model wybierzemy.