Jakie wybrać buty na wyprawę górską?

image


Piękne krajobrazy, czyste powietrze i lecznicze właściwości wód mineralnych od wielu lat stanowią atrakcje turystyczne i uzdrowiskowe w regionie górskim. Okazuje się, że najbardziej wyczekiwanym przez turystów czasem są wędrówki i wspinaczki, do których należy się odpowiednio przygotować. Zasadniczym elementem każdego wyposażenia górskiego są buty, które muszą być dobrane pod kątem warunków atmosferycznych oraz stanowić komfort i wygodę użytkowania. Jak wybrać rodzaj butów zgodnie z ich przeznaczeniem ? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

Buty przeznaczone do wędrówki

Buty przeznaczone do wędrówki charakteryzują się lekkością i elastycznością. Najczęściej wykonywane są z zamszu bądź materiału tekstylnego. Taka budowa zapewnia odporność na ścieranie, jednak nie zapewnia maksymalnej ochrony dla stopy. Wybierając się na krótką wycieczkę a szlak turystyczny nie jest zbyt skomplikowany, zamiast specjalistycznych butów można zakupić zamiennik w postaci zwykłych butów turystycznych.

Buty górskie

W przeciwieństwie do swoich poprzedników buty trekkingowe zapewniają maksymalną ochronę dla nóg, posiadając przy tym sztywniejszą konstrukcję. Podobnie jak buty turystyczne wykonane są z materiału tekstylnego bądź z zamszu ze specjalnymi wzmocnieniami. Ich wadą jest jedynie większy ciężar. Można ich używać podczas dłuższych wycieczek i na szlakach turystycznych o dużej chropowatości.

Buty  typu „ Backpacking”

Buty typu „Backpacking” wykorzystywane są do kilkudniowych wędrówek. Charakteryzuje ich dobra przyczepność i solidna budowa. Są wytrzymałe w każdych warunkach pogodowych i oferują efektywne oparcie. Ze względu na ich masywną budowę i grube podeszwy uznawane są za buty agresywne. Na 2 tygodnie przed podróżą zaleca się ich odpowiednie przetestowanie, aby uniknąć niepotrzebnych otarć i ran.

W ciągu ostatniej dekady wzrosła różnorodność butów turystycznych , dlatego dla niektórych wybór spośród tylu opcji może być bardzo kłopotliwy. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w każdym sklepie na każdej półce znajdzie się taka para , która będzie odpowiadała potrzebom każdego turysty.