Wybór śpiwora – Poradnik

image


Jeśli czeka Cię kupno śpiwora, na pewno stoisz przed dylematem: wybrać śpiwór syntetyczny, czy jednak zdecydować się na ten z wypełnieniem z naturalnego (najlepiej gęsiego) puchu? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ na producenci śpiworów z powodzeniem sprzedają i jedne i drugie modele. Oba mają plusy i minusy – a to, co może zdecydować, który jednak spełni większą liczbę wymagań, jest indywidualne dla każdego, kto potrzebuje taki śpiwór kupić. 

Izolacja
Izolację śpiworów można porównać do izolacji … kurtek. Najważniejszym parametrem tej kwestii są właściwości izolacyjne ociepliny, a następnie jej właściwości grzewcze. Dlaczego akurat tak? Kiedy ciało człowieka jest zdrowe, ma standardowo temperaturę 36.6 stopni w skali Celsjusza. Dlatego nie potrzebuje dodatkowego ocieplenia, a jedynie materiał, który będzie dobrze izolował nasze własne ciepło. Najlżejszym znanym nam izolatorem ciepła jest powietrze, dlatego śpiwory puchowe mają przewagę nad śpiworami syntetycznymi. Puch jest bardzo sprężysty, więc zwiększa swoją objętość przez tworzenie wolnych przestrzeni – które są w dalszym ciągu tego procesu wypełniane powietrzem. Materiały syntetyczne również mają taką właściwość, jednak na o wiele niższym poziomie.

Kwestia alergii
Gdyby tak o przydatności śpiwora mogła decydować tylko jedna cecha… współczesny świat „oferuje” nam cały szereg alergii, w tym również uczulenie na pierze. Dlatego w tej kwestii śpiwory syntetyczne biją na głowę te puchowe – producenci starają się stworzyć izolator ciepła, który będzie na równi puchowi, a jednak pozbawiony alergenów.

A co z trwałością wypełnienia w śpiworze?
W tym pojedynku natura wygrywa z tworzywami sztucznymi. Puch charakteryzuje się niezwykłą trwałością, dlatego pomimo czasochłonnego (i trudnego) suszenia, nie zmienia właściwości cieplnych, nawet po wielokrotnym praniu. Wyschnięty puch wraca do pierwotnej formy – dlatego w tym wypadku (jeśli nie masz alergii) o wiele bardziej opłaca się inwestycja w śpiwór puchowy. Wszelkie włókna syntetyczne tracą na swojej jakości z każdym kolejnym praniem, aż w końcu nadają się tylko jako wypełnienie psiej budy.

Czyszczenie śpiworów
Wspomnieliśmy o praniu śpiworów, jednak nie jest to ostateczność. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie w wypraniu śpiwora (zastosuj się do instrukcji podanych przez producenta, by nie zniszczyć śpiwora). Ale – możemy zastosować dodatkową wkładkę wewnątrz śpiwora, dzięki czemu pochłonie ona brzydkie zapachy i będzie pierwszą warstwą, która się pobrudzi. To świetny sposób w utrzymaniu śpiwora w czystości przez długi czas użytkowania! Takie wkładki nie są drogie, a znacznie ułatwią Ci życie, więc nie zapomnij ich kupić!