Tarp zamiast namiotu

image


Wybierając się na biwak lub wypad na łono natury, najczęściej wybieramy namiot. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ namiot jest najpopularniejszym i chyba też najbardziej uniwersalnym przenośnym domkiem dla każdego turysty. Zaszywając się w nim mamy poczucie bezpieczeństwa, ponieważ ściany i podłoga oddzielają nas od reszty świata, a dodatkowo chronią przed deszczem i wiatrem. Ale może warto pomyśleć o czymś innym i trochę zbratać się z naturą? Nie mówimy tu o zimie i chłodnych dniach – ale latem, gdy noce się cieple, watro pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu, jakim jest… tarp.

Co to jest trap?
Tarp przypomina plandekę. To nic innego, jak płaski kawał tkaniny, który rozpina się za pomocą odciągów i mocuje szpilkami do ziemi. Od namiotu różni go brak masztów, bo tarpy przymocowuje się zazwyczaj do drzew, skał albo po prostu wbitych w ziemię kijków. Najczęściej tarpy wykonane są z nylonu, a wygląda trochę jak namiot bez podłogi. Plusem tego rodzaju schronienia jest jego lekkość (nie będzie nam ciążył w plecaku) i przestrzeń, jaką oferuje. Poza tym jego składanie i rozkładanie to naprawdę mało skomplikowany proces.

Dlaczego warto wybrać tarp, a nie namiot?
Oprócz tego, o czym napisaliśmy wyżej, każdy doświadczony podróżnik powie, że w górskich warunkach tak naprawdę namiot nie jest Ci potrzebny. To, czego naprawdę potrzebujesz to zaledwie osłona przed wiatrem lub padającym śniegiem/deszczem (lub ewentualnie słońcem). 

Do czego jeszcze możesz wykorzystać tarp?
Jeśli nie przekonuje Cię spanie w przestrzeni bez ścianek i podłogi, tarpową plandekę możesz wykorzystać do zrobienia polowej kuchni. Wystarczy przymocować ją na odpowiedniej wysokości do drzewa i żaden deszcz nie pokrzyżuje planów na zrobienie wzmacniającego obiadu na łonie natury. Dlatego tak pomocną rzeczą jest posiadać plandekę w lesie – drzewa to naturalne kołki, do których możemy poprzyczepiać różne rzeczy, by lepiej nam się biwakowało. 

Przenośne schronienie
Nie tylko las jest sprzymierzeńcem rozbijania tarpów. Możesz zbudować swoje schronienie w najbardziej zróżnicowanym terenie, dopasowując wszystko do swoich indywidualnych preferencji. Jeśli wolisz mieć więcej miejsca, wystarczy, że rozłożysz plandekę niżej i rozciągniesz ją szerzej, a jeśli wolisz siedzieć wyprostowany – zbliż boki do siebie, dzięki czemu dach będzie bardziej strzelisty. W razie deszczu czy wiatru, zawsze możesz ustawiać tkaninę w ich kierunku, by zapewnić sobie maksymalne schronienie. 

W jakich miejscach tarp się nie sprawdzi?
Tarp nie sprawdzi się w bardzo wysokich górach i miejscach, gdzie wiatr jest bardzo porywisty. Trzeba się również liczyć, że takie schronienie nie chroni nas przed dzikimi zwierzętami, więc jeśli obawiasz się gości – lepiej wybrać namiot.