Rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę kupując plecak turystyczny

image


Chcesz kupić plecak turystyczny, który posłuży Ci na więcej niż jeden sezon? Nie jesteś pewien, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze, a które aspekty można pominąć? Jeśli jesteś początkującym górołazem, ten poradnik na pewno pomoże Ci rozwiać chociaż trochę wątpliwości!

Jak kupować plecaki turystyczne?
Na początku idź do specjalistycznego sklepu lub po prostu sklepu ze sprzętem sportowym, weź do ręki model, który przykuł Twoją uwagę i:
– z jakiego rodzaju materiału ten plecak został wykonany? Jakie ma szwy? Czy nici są mocne? Jest to istotne, jeśli chodzisz po górach bez względu na warunki atmosferyczne, jeśli plecak nie jest wodoodporny i ma kiepskie szwy, możesz być pewny, że przy kontakcie z wodą wszystko się porozłazi.
– zwróć uwagę na zamki. Patrz punkt wyżej. Poza tym prosto poprowadzone zamki są łatwiejsze w obsłudze niż te prowadzone po łuku.
– potrzebujesz wymiarów plecaka? Nie wierz do końca temu, co jest napisane na metce. Najlepiej powkładaj jakieś rzeczy do środka i zabierz się za mierzenie.
– załóż go na siebie również obciążony. Zapnij pasy biodrowe (jeśli takie posiada) i zastanów się, czy czujesz się w nim komfortowo.
– czy plecak gdzieś Cię uwiera? Coś w nim przeszkadza? To ważne, bo będzie Twoim nieustannym towarzyszem przez kilka godzin podczas wypraw!
– jak jest zbudowany? Ile ma bocznych kieszeni, czy ma miejsce na śpiwór lub karimatę? Odpinane klapy? Jak oceniłbyś jego funkcjonalność?
– zapytaj dokładnie, jak długo obowiązuje gwarancja (najlepsze marki dają gwarancję dożywotnią!).

Najważniejsze parametry
Po pierwsze, pojemność. Nie ma uniwersalnego plecaka, dlatego optymalnie byłoby posiadać dwa – na przykład taki dwudziestopięciolitrowy oraz czterdziestolitrowy. Wszystko też zależy od częstotliwości i długości Twoich wypraw.
Po drugie, budowa. Jak są zbudowane? Chodzi o to, o czym wspominaliśmy wyżej – na ile są funkcjonalne i ile rzeczy można do nich zapakować, by czuć się komfortowo. Ilość komór, kieszonek i klapek jest istotna, a poza tym pasy biodrowe i stelaż – na to się zwraca uwagę. 
Po trzecie, cena. Z jednej strony nie ma co przepłacać – takie jest zazwyczaj myślenie, po czym kupuje się plecaki trekkingowe w popularnych sieciówkach, by potem narzekać, że szybko się zepsuły. Ważna jest jakość! Dobry plecak to taki, który posłuży Ci na lata intensywnego wykorzystywania, będzie komfortowy i funkcjonalny. Dlatego nie warto na nim oszczędzać, zwłaszcza jeśli planujesz ambitne wyprawy. 

Damskie modele
Tutaj rynek wychodzi do nas z otwartymi ramionami! W ofercie sklepów specjalistycznych panie znajdą dla siebie idealne modele, nie tylko przystosowane do kobiecej budowy ciała, ale i w kobiecych kolorach! Czy nie jest przyjemnie wędrować po górach z różowym plecakiem? Odłóżmy jednak żarty na bok i wspomnijmy, że kolor również jest istotny – w razie śnieżycy czy wypadku, łatwiej wypatrzeć osobę, która ma strój lub plecak, który się wyróżnia!