Konserwacja sprzętu wspinaczkowego

image


Akcesoria do wspinaczki górskiej zużywają się za każdym razem kiedy wyruszysz w teren. Dochodzi do zderzeń ze ścianą urwiska i ścierania się ich poszczególnych części. Nie wynaleziono dotychczas żadnego urządzenia, które pomimo upływu lat i ciągłego używania pozostało w nienaruszonym stanie. Aby sprzęt wspinaczkowy posłużył do użytku przez długie lata, należy o niego szczególnie dbać i nauczyć się jego konserwacji. Wbrew pozorom jest to bardzo prosta czynność.

Regularnie sprawdzaj swój sprzęt

W wypadku każdego sprzętu systematyczność jest cechą, która pozwala kontrolować nieprzewidziane sytuacje do których należą pojedyncze lub trwałe uszkodzenia. Przed wyjazdem jak również tuż przed wspinaczką zrób koniecznie test wytrzymałości i sprawdź czy wszystko leży na swoim miejscu.

Przechowywanie sprzętu wspinaczkowego

Nie należy przechowywać żadnego sprzętu turystycznego w bagażniku samochodowym lub w garażu. Dlaczego ? Ponieważ nadmierne ciepło, chemia gospodarcza, środki czyszczące lub wilgoć i zapach chemikaliów mogą wpłynąć znacząco na sprzęt wspinaczkowy osłabiając jego mocowania.

Dbaj o liny wspinaczkowe

Liny wspinaczkowe są jednym z głównych mierników bezpieczeństwa. Należy uważać w przypadku postrzępienia osłonki, ponieważ wtedy nie trudno o zerwanie. Nie można także stawać na linę, ponieważ każdy brud i kurz mogą prowadzić do uszkodzenia. Liny należy myć przynajmniej raz na 3 miesiące pod bieżącą wodą, nie używając detergentów. Sprawdzaj również w jakim położeniu znajduje się rdzeń liny – jeżeli zauważysz, że przesunął się znacząco lub całkowicie zmienił położenie, udaj się niezwłocznie po nowy sprzęt. Liny wspinaczkowe zużywają się po 2-3 latach ciągłego użytkowania.

Karabinki i części metalowe

Części metalowe należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla soli i wilgoci , ponieważ może dojść do uszkodzenia sprzętu i wystąpienia korozji. Gadżety należy myć ciepłą wodą z małym dodatkiem substancji mydlącej.

Prawidłowo utrzymany sprzęt i odpowiednie zarządzanie zapewnią jego długą żywotność i bezpieczeństwo podczas wspinaczek.