Menu

Hoi An

Jeśli podróżujecie po Wietnamie, warto odwiedzić Hội An - niewielkie miasteczko w środkowym Wietnamie. Miejscowość ta, położona nad rzeką, stanowi dawny portugalski port. Można tu podziwiać architekturę wywodzącą się z Chin, Japonii i Wietnamu a także z Europy. Wyjątkową atmosferę i urok miasteczko zawdzięcza przede wszystkim starówce i niewielkiej liczbie mieszkańców - jest ich tu zaledwie 120 tysięcy.

Hoi An

Będąc w Hội An koniecznie trzeba odwiedzić stare miasto. Są tu stare japońskie mosty, muzea, warsztaty, świątynie i kaplice. Wiele z tych miejsc można odwiedzić na darmo, do innych obowiązuje jeden bilet w dość niskiej cenie. Nocą miasto zyskuje dodatkowego uroku dzięki pięknym, charakterystycznym dla tego miejsca lampionom oświetlającym budynki a także specjalnie oświetlonym kapliczkom czy świątyniom odbijającym się w tafli rzeki. Japoński mostek jest nocą otwarty dla wszystkich i można z niego napawać się ciszą i piękną grą świateł.

Hội An słynie z najlepszych rzemieślników - zwłaszcza krawców i szewców - dlatego warto wybrać się tu na zakupy lub zlecić wykonanie ubrania czy butów. Można również zakupić tradycyjny lampion - wizytówkę tego miasta. W tym mieście, jak wielu innych wietnamskich miejscowościach, kwitną usługi kosmetyczne - warto z nich skorzystać, bo choć często salony są dość prowizoryczne, gwarantują bardzo wysoką jakość usługi przy bardzo niskich jak na europejskie standardy cenach.

 

By jeszcze bardziej zagłębić się w kulturę tego miejsca, warto zjeść tradycyjne danie tego regionu - cao lầu. Jest to rodzaj makaronu z wieprzowiną i zielonymi warzywami, którego najlepiej szukać na targu, w sekcji jadalnej. Tu mamy pewność że nie przepłacimy, a otrzymamy naprawdę wyśmienite, tradycyjne danie. Innymi popularnymi daniami w Hội An są również bánh bao bánh vạc, czyli pierożki ryżowe lepione na kształt różyczek, a także hoŕnh thánh, czyli znane nam pierożki wonton.

 

Szukając w Hội An polskiego akcentu nie będziemy zawiedzeni - można zobaczyć tu pomnik polskiego konserwatora zabytków, Kazimierza Kwiatkowskiego. Miał on ogromny wpływ na obecny wygląd tamtejszej starówki, dzięki czemu docenia się go i pamięta o nim. By znaleźć pomnik, wystarczy spytać mieszkańców - z pewnością znają jego położenie.

Będąc w Hội An warto po prostu zagłębić się w ciekawą i kolorową kulturę tego miasteczka. Można pójść na targ i spędzić na nim naprawdę wiele czasu oglądając egzotyczne owoce, potrawy i produkty. Warto skorzystać z usług jednej z malutkich kawiarniach na łodziach. Można również dokładniej zbadać miasteczko na rowerze lub pieszo, wychodząc poza zwykle uczęszczane przez turystów szlaki, odkrywając zupełnie nowe widoki i pejzaże.

 

Będąc w samym miasteczku warto wybrać się również poza jego granice. W pobliżu znajduje się słynny kompleks świątyń Mỹ Sơn a także wyspy Czamów. Można również wypożyczyć rower - jest to bardzo tanie, kosztuje około jednego dolara za cały dzień. Mając rower można wybrać się na pobliskie piękne plaże, z których najbliższa leży zaledwie 3 km od Hội An.

Hội An to miejsce do którego zdecydowanie chce się wracać. Miasteczko to oczarowuje swoją różnorodnością i wyjątkowym, wiejskim klimatem - dlatego z pewnością warto tam pojechać i spędzić choć kilka dni.