Menu

Mały przewodnik po Wietnamie

Wietnam to piękne państwo, zapewniająca wielu wrażeń każdemu, kto się tam wybiera. Nie jest to jednak kraj, który zachwyca w całości, tak jak Tajlandia czy Indonezja. Tutaj możemy zobaczyć prawdziwą egzotykę, jednak nie każde miasto jest godne polecenia dla turysty.

Mały przewodnik po Wietnamie

Wbrew pozorom, najbardziej popularne wśród turystów miasta wcale nie zachwycają i nie są najbardziej godnymi zobaczenia. Generalnie zwiedzanie Wietnamu nie powinno polegać na oglądaniu kolejnych miast i zabytków, ale raczej na próbie zagłębienia się w kulturę tego kraju. Przede wszystkim najlepiej to robić rozmawiając z mieszkańcami. Jeśli mamy szczęście, możemy zostać zaproszeni na tradycyjną herbatę, a wtedy już mamy wolną rękę w zadawaniu pytać o historię, kulturę, zwyczaje. Świetnym sposobem jest również odwiedzanie lokalnych targów. Można tu nie tylko podziwiać egzotyczne owoce i lokalne rękodzieło, ale również skosztować przepysznych wietnamskich potraw w niskiej cenie i podpatrywać Wietnamczyków robiących poranne zakupy, czy rozglądających się za upragnionym towarem.

Jeśli chodzi o kulturę, najciekawszą znajdziemy na północy i południu kraju. To na północy znajdziemy małe wioski mniejszości etnicznych żyjących według różnorodnych tradycji szczególnych dla danej grupy. Nie korzystajmy ze zorganizowanych wycieczek. Sprawmy sobie mapę, wypożyczmy rower (jest to tutaj bardzo mały wydatek) i ruszajmy w nieznane, poznawać niezbadane uliczki i zakątki regionu. Żadem przewodnik nie opowie nam tego, co sami odczujemy przemierzając Wietnam na własną rękę, gubiąc się w miasteczkach i poznając nowych ludzi.

Na południu koniecznie trzeba zobaczyć Mui Ne, czyli miasteczko rybackie. Nie zatrzymujmy się jednak w pobliskim hotelu - jest on wybudowany około 6 kilometrów od miasteczka. Dzięki temu jednak ruch turystyczny jest tu znikomy i możemy naprawdę poczuć się niezależni i gotowi do badania kultury! Wtopmy się w tłum, wstańmy wcześnie i podziwiajmy rybaków przy pracy. Można tu również podziwiać nietypowe formacje skalne i wydmy.

W centralnej części kraju warto zobaczyć właściwie tylko gigantyczne jaskinie a także Deltę Mokongu i świątynie. Jeśli mamy więcej czasu, warto odwiedzić zatokę Ha Long Bay. Jest to 2000 wysp wystających z morza i rozsianych po wodach zatoki - niezapomniany widok wart zobaczenia.