Sprzęt wspinaczkowy – wybieramy kask

Sprzęt wspinaczkowy – wybieramy kask

Wybierając się na wspinaczkę po górach warto zastanowić się nad kupnem najlepszego dla nas kasku. Zapewni nam ochronę podczas nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Ważnym elementem przy wyborze optymalnego  kasku jest wygoda i dopasowanie. Po założeniu na głowę nie zapinamy go od razu tylko regulujemy. Naprzemiennymi ruchami głową w dół i w górę testujemy produkt. Jeśli okaże się, że kask spada nie warto go kupować. Jak duży powinien być kask? Na rynku występują dwa rozmiary kasków s/m dla obwodu głowy do 59 centymetrów oraz m/l dla obwodu głowy do 63 centymetrów.

Warto przeanalizować czy jesteśmy w stanie pod kask założyć czapkę, czy na kask naciągniemy kaptur naszego polara lub kurtki. Uwierzcie, że te wszystkie parametry okażą się potem  dla nas bardzo istotne. Z reguły wiadomo, że podczas górskich wspinaczek kask pozostaje na głowie kilka ładnych godzin. Opłaci się nabycie takiego modelu, który wewnątrz będzie posiadał miękką wyściółkę z gąbki, natomiast pasek zapinany pod brodą nie może doprowadzić do otarć skóry.  Jak głęboki musi być kask?

Dobry kask to taki, który osłania czoło, część potyliczną naszej głowy oraz skronie. W przypadku odpadnięcia od skały czy niekontrolowanego uderzenia o nią głęboki produkt uratuje nam nie tylko zdrowie ale i życie. Podczas wyboru kasku należy wziąć pod uwagę jego kolor. Nie chodzi tu oczywiście o walory estetyczne. Przestrzegam przed zakupem ciemnych kasków, które nie odbijają promieni słonecznych, a tym samym się bardzo nagrzewają. W razie wypadku jaskrawy kolor na naszej głowie ułatwi ratownikom zlokalizowanie nas. Ostatnim, a może pierwszym parametrem przy wyborze kasku jest jego waga. Wybrać lżejszy, czy cięższy?

Polecam kaski hybrydowe, które na ogół są lekkie oraz wytrzymałe. Posiadają one plastikową skorupę zewnętrzną, natomiast ich wewnętrzna cześć wykonania jest ze spienionego polistyrenu.  Pierwsza warstwa będzie absorbowała udar, natomiast druga przeniesie stłumione siły na głowę użytkownika. Hybryda jest zdecydowanie najlepszym wyborem.     

 

fjordnansen

Related Posts

Jaki plecak w góry?

Jaki plecak w góry?

Wybór śpiwora – Poradnik

Wybór śpiwora – Poradnik

Kurtka w góry, która najlepsza?

Kurtka w góry, która najlepsza?

Wybór śpiwora – Poradnik

Wybór śpiwora – Poradnik

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *